Hlavní stránka / O nás / Novinky / Podpořili jsme cyklozávody ve Vlkančicích

Podpořili jsme cyklozávody ve Vlkančicích

10.9.2014

Podpořili jsme cyklozávody ve Vlkančicích Na začátku srpna jsme sponzorovali pořádání závodů Českého poháru MTBO - orienťák na kole. Nejen prací živ je člověk a vyčistit si hlavu - třeba v lese - se vždycky hodí. A pak se dá zase vesele pracovat a tvořit.

článek uveřejněný na stránkách mtbo.cz:

Uplynulý víkend, 9.-10.8., se konal ve Vlkančicích 11. a 12. závod Českého poháru MTBO 2014. Pořadatelem byl oddíl VŠTJ Stavební fakulta Praha. V sobotu proběhl závod na longu, v neděli pak middle.

Sobotní klasika se konala na mapě Stříbrný vlk, která zahrnovala prostor kompaktního lesa mezi obcemi Vlkančice, Stříbrná Skalice a Oplany v rozsahu, v jakém byl naposledy celý zmapován v roce 1973. O fyzické náročnosti pohybu v prostoru mapy vypovídalo uvedené převýšení tratí a nejsrozumitelněji i mapa s vrstevnicemi vyvěšená na shromaždišti, kde nešlo vidět žádnou rovnou část, jen samé kopce. Tratě byly i v součtu s teplým slunečným počasím velmi náročné.

V mužích to byl vyrovnaný závod, v první polovině závodu vedl Ital Luca Dallavalle (ITA), než se před něj dostal Martin Ševčík (TBM) a vedení uhájil až do cíle. Třetí skončil se ztrátou 2 minut Honza Svoboda (SMR), který přitom na první kontrole ztrácel 6 minut. V ženách do poloviny závodu vedla Martina Tichovská (VSP), na osmou kontrolu však udělala 10 minutovou chybu. Do vedení tak pustila Naděždu Skácelovou (TSU), která nakonec zvítězila o 2 minuty před Ruskou Olgou Vinogradovou, ta však nejela čistě, na páté kontrole nechala 5 minut. O 5 vteřin třetí zůstala Renata Paulíčková (SJI), dalších 9 vteřin připravilo o umístění na stupních vítězů Stanislavu Fajtovou (VBA). Pro šumperskou závodnici se jednalo o první vítězství v ženské elitě v životě, tím i jasně potvrdila oprávněnost nominace na MS.

Nedělní middle proběhl na mapě Vlk a kančice, což byla střední část sobotní mapy, které se klasika vyhnula. V mužích o minutu vyhrál Ital Luca Dallavalle, když zabojoval po nevydařené první kontrole. Druhý byl Vojta Stránský a třetí opět Honza Svoboda. V ženách zvítězila Renata Paulíčková, druhá byla Martina Tichovská, třetí místo vybojovala Markéta Drobníková plnící ještě mateřské povinnosti.

Kompletní informace o závodech včetně výsledků naleznete na webu závodu, výsledky pak také přímo na ORISU (sobota long, neděle middle).

Diskuze probíhala ohledně náročné klasiky, kde bylo spousty voleb postupů, což se některým závodníkům velmi líbilo, ale jiným to nevyhovovalo, i v souvislosti s časy na horním limitu (někdy lehce za) směrných časů u elitních a ačkových kategorií. Komentářů bylo mnoho, např. hodnocení terénu bylo od "který idiot vybral pro závody takhle hnusný les" až po "krásný terén, mohlo by tu být i mistrovství světa".

Účast na prázdninových závodech je vždy nejistá, tentokráte však byla nečekaně vysoká, cca 340 závodníků po oba dny. Počasí bylo horké a slunečné bez srážek. Závody měly centrum na louce nad Vlkančicemi, přímo u závodního prostoru. Necelá polovina závodníků spala ve stanech či v karavanech na místě, další byli ubytovaní v Kostelci nebo se vrátili domů. Občerstvení bylo kvalitně zajištěno na shromaždišti a v místní hospodě. Závod navštívil místní starosta, byly o něm informováni okolní starostové i místní akční skupiny, které přispěly publikacemi o okolí. V centru závodu byli účastni i sponzoři, kteří věnovali hodnotné ceny pro vítěze obou etap.

Závodníci MTBO mají do dalších závodů 5-týdenní pauzu, druhý víkend v září (13.-14.9.) je čekají pohárové závody v Rakousku. Centrum závodů bude pouhých 30km od českých hranic.

PS: Za podklady k článku děkuji Tomáši Kuželovi, který je krásně sepsal. Já jsem informace pouze velmi lehce editoval a doplnil. Na více nemám na  SixNumbers ani čas.